Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Włochy mogą przywrócić zakaz handlu w niedziele. Rządzący populiści szykują przepisy

54
Podziel się:

Rządzące Włochami od kilku miesięcy populistyczne partie chcą przywrócić uchylony sześć lat temu zakaz handlu w niedzielę. Każda z dwóch partii tworzących koalicję rządową ma swój pomysł na zamknięcie sklepów.

W przepisach zakazujących handlu w niedzielę - podobnie jak w Polsce - mają znaleźć się wyłączenia.
W przepisach zakazujących handlu w niedzielę - podobnie jak w Polsce - mają znaleźć się wyłączenia. (Jacek Bereźnicki)
bEKpCdQR

Rządzące Włochami od kilku miesięcy populistyczne partie chcą przywrócić uchylony sześć lat temu zakaz handlu w niedzielę. Każda z dwóch partii tworzących koalicję rządową ma swój pomysł na zamknięcie sklepów.

Liga Północna chce zakazu handlu we wszystkie niedziele i święta z wyjątkiem czterech niedziel w grudniu oraz czterech innych dni świątecznych w roku. Z kolei Ruch Pięciu Gwiazd proponuje bardziej elastyczny model, w którym każdy sklep mógłby działać w jedną niedzielę w miesiącu, a grafik otwartych na zmianę sklepów ustalałyby władze lokalne.

Prace nad nowelizacją liberalizującej handel ustawy z 2012 roku toczą się właśnie w parlamentarnej komisji w Izbie Deputowanych.

bEKpCdQT
Zobacz także: Wideo: katastrofa mostu w Genui

- Będziemy chronić tych, którzy pracują w centrach handlowych i drobnych handlowców zniszczonych przez sieci wielkiej dystrybucji - mówi cytowany przez PAP Michele Dell'Orco, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Transportu z Ruchu Pięciu Gwiazd.

Przeciw ograniczeniu handlu protestuje opozycja. Według polityków centrolewicy ograniczenie handlu to "gigantyczny prezent dla międzynarodowych potentatów handlu internetowego". - To kolejny krok, który zaprzepaszcza wzrost. Będziemy go zwalczać na wszelkie sposoby - stwierdził deputowany centrolewicy Andrea Mazziotti.

bEKpCdQZ

Ograniczenie handlu w niedzielę obowiązywało we Włoszech do 2012 roku, gdy na liberalizację tego sektora zdecydował się technokratyczny rząd Mario Montiego. Otwarcie sklepów w niedziele i święta miało przyczynić się do pobudzenia znajdującej się w kryzysie włoskiej gospodarki. Krytycy tego posunięcia wskazują, że nie spowodowało to ogólnego wzrostu zakupów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEKpCdRu
KOMENTARZE
(54)
Baggio
3 lata temu
To fatalny pomysł, zwłaszcza, że Włosi tak jak i my ma duży grupę zawodową drobny i małych handlowców prowadzących małe sklepy. U nas kończy się tym, że np. ajenci żabki, mimo, że wszystko jest zgodne z prawem, nie mogą wykorzystać usług pocztowych bo zaraz idą pod sąd. Ciekawe jak będzie u Włochów? Też niepokornych sklepikarzy będą ścigać karabinierzy?
adrian
3 lata temu
To kolejny krok, który zaprzepaszcza wzrost – ot i tyle w temacie. Więcej nie trzeba dodawać.
joni
3 lata temu
Doskonały pomysł jak na kraj na krawędzi kryzysu gospodarczego.
bEKpCdRv
redneck
3 lata temu
powinny być wolne niedziele, i wolne soboty. Co to za wypoczynek tylko w niedziele. Taki kraj to jeden wielki obóz pracy
uk
3 lata temu
w UK wszystkie sklepy otwarte przez caly tydzien, polskie sklepiki niestety w niedziele wczesnie zamkniete o 21:00
...
Następna strona