Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wyrzutnie Homar dla Polski. Prezydent Andrzej Duda leci do USA podpisać umowę

Właściwy kontrakt na Homara z Amerykanami ma zostać podpisany do końca tego roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Flickr/DVIDSHUB (CC BY 2.0))
Polski rząd ma kupić 56 wyrzutni wyposażonych w pociski o zasięgu do 300 km.

Wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w USA i spotkaniu z prezydentem Donaldem Trumpem ma towarzyszyć podpisanie wstępnej umowy na zakup wyrzutni Homar - informuje "Gazeta Wyborcza". To już drugie podejście rządu PiS do zakupu tego uzbrojenia.

Jak pisze "Gazeta Wyborcza", uroczysta ceremonia ma odbyć się we wtorek 18 września, podczas pobytu prezydenta w USA. Będzie to pierwsza wizyta Andrzeja Dudy w tym kraju połączona ze spotkaniem z Donaldem Trumpem. Możliwe, że podpisanie dokumentów przez szefa MON Mariusza Błaszczaka nastąpi już w poniedziałek.

Umożliwi to rozpoczęcie procedury pozyskania przez Polskę wyrzutni wieloprowadnicowych M142 HIMARS produkcji koncernu Lockheed Martin. Wyrzutnie będą częścią systemu Homar, który będzie kluczowym dla bezpieczeństwa Polski układem obrony rakietowej.

Wideo: Czego dokonał w trakcie 2 lat Antoni Macierewicz?

Właściwy kontrakt na Homara z Amerykanami ma zostać podpisany do końca tego roku. "Wyborcza" nieoficjalnie informuje, że polski rząd kupi 56 wyrzutni wyposażonych w pociski GMLRS o zasięgu do 80 km oraz ATACMS o zasięgu do 300 km.

Wartość kontraktu nie jest znana i ostateczna cena będzie uzależniona od liczby zamówionych pocisków. Eksperci wstępnie szacują, że polski rząd wyda na Homara ok. 7 mld zł. Prawdopodobnie nie będzie umowy offsetowej dla polskiego sektora obronnego, która oznaczałaby jeszcze wyższe koszty.

O zakup systemu Homar starał się poprzednik Mariusza Błaszczaka w resorcie obrony. Antoni Macierewicz w 2017 roku zapowiadał rychłe podpisanie umowy na zakup wyrzutni rakietowych, ale rozmowy z Amerykanami ostatecznie zostały zerwane.

Według nieoficjalnych informacji, strona polska zaskoczyła żądaniami Amerykanów ws. programu Homar. Przedstawiciel Polskiej Grupy Zbrojeniowej miał domagać się zawarcia w umowie prawa do sprzedaży produktów i pełnego transferu technologii, co okazało się nie do przyjęcia dla drugiej strony.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Tagi: zbrojenia, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze, wiadomości managera
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
12-09-2018

BMFA za polowe ceny mozna bylo kupic o polowe tansze rosyjskie Iskandery ! My Polacy lubimy przeplacac za amerykanski gaz czy uzbrojenie _mamy to w … Czytaj całość

12-09-2018

kiciaPana Antoniego należy owałaszyc natychmiast!!! A nie bałwana robić szefem NIK. Jak zaświnił i rozpieprzył armię z 2 lata to na NIK wystarczy mu rok.

12-09-2018

rozbawionyTotalna kapitulacja . Będzie szybko czyli drogo, bez możliwości choćby częściowej produkcji podstawowych rakiet do tego systemu w Polsce . To oznacz … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (51)