Notowania

Zamieszanie na liście najbogatszych ludzi na świecie. Hiszpan przejął na chwilę prowadzenie

Amancio Ortega, hiszpański biznesmen i twórca firmy Inditex Group, do której należą takie marki odzieży jak Zara i Pull&Bear, na chwilę stał się najbogatszym człowiekiem na świecie. Po dwóch dniach tytuł wrócił do Billa Gatesa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wikimedia/http://www.signalng.com/ CC-SA 4.0)

Zamieszanie na liście najbogatszych ludzi świata. Amancio Ortega, hiszpański biznesmen i twórca firmy Inditex Group, do której należą takie marki odzieży jak Zara, Pull&Bear czy Massimo Dutti, na chwilę stał się najbogatszym człowiekiem na świecie. Po dwóch dniach tytuł wrócił do Billa Gatesa, twórcy Microsoftu - pisze amerykański "Forbes".

Firma Inditex - należąca właśnie do Ortegi i kontrolująca odzieżowe biznesu miliardera - urosła w piątek na giełdzie aż o 2,5 proc. Tym samym majątek Ortegi również skoczył o ponad 1,7 mld dolarów. To pozwoliło mu wyprzedzić Billa Gatesa, dotychczasowego lidera zestawienia. Gates był najbogatszą osobą na świecie od 1995 roku do 2007 roku. Liderem stał się znów w 2009 roku i później w 2014 - od tego czasu znów okupuje pierwsze miejsce w zestawieniach najzamożniejszych.

Kim jest Amancio Ortego? To syn kolejarza z La Coruna w Hiszpanii. Karierę rozpoczynał jako urzędnik w rodzinnym mieście. Biznes zaczął mając równowartość 100 dolarów - wraz z żoną Rosalią zaczął tworzyć bieliznę, piżamy i koszule nocne. W 1975 roku para (która ostatecznie się rozwiodła) postanowiła otworzyć sklep o nazwie Zara. Osiem lat później Ortega rozszerzył ofertę do dziewięciu miejsc w Hiszpanii.

Ortega - w przeciwieństwie do innych wielkich handlu nigdy nie stawiał na reklamę. Zamiast tego zdecydował się na opracowanie systemu projektowania i sprzedaży. Miliarder zadebiutował na liście najbogatszych ludzi według "Forbes'a" w 2001 roku. Wtedy był wart 6,6 mld dolarów. Dziś jest to grubo ponad dziesięć razy tyle.

Ortega nie nacieszył się mianem lidera zbyt długo. Już w piątek o godzinie 10 stracił prym na rzecz poprzedniego lidera. Ortega w piątek był wart 77,8 mld dolarów, podczas gdy Gates mógł się pochwalić majątkiem 78,1 mld dolarów. 300 mln dolarów zrobiło w tym wypadku różnicę.

Tagi: amancio ortega, ludzie, manager, najważniejsze, wiadomości managera
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
11-09-2016

SzyderSądzę że mu to kompletnie lata koło wora. Z tego co o nim czytałem to normalny gość.

12-09-2016

kontestatorCzy zarządzający Państwem,przepraszam - swoim folwarkiem o nazwie Polska Jarosław K zarobił kiedykolwiek choć złotówkę normalnie pracując? Wiecznie … Czytaj całość

11-09-2016

gregW normalnym kraju najbogatsi to przedsiębiorcy lub inwestorzy. Bez wiedzy finansowej i cech przedsiębiorczych nie ma szans na zamożność. Trzeba na to … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (4)