Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

ZE PAK: Zmiana na fotelu prezesa. Aleksander Grad zrezygnował z intratnej posady u Solorza

13
Podziel się

Aleksander Grad zrezygnował z funkcji prezesa zarządu Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin. Były minister skarbu państwa w rządzie Tuska został zastąpiony przez Adama Klapsztę.

ZE PAK: Zmiana na fotelu prezesa. Aleksander Grad zrezygnował z intratnej posady u Solorza
(Krystian Dobuszynski/REPORTER)
bDIcGamt

Aleksander Grad zrezygnował z funkcji prezesa zarządu Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin, w którym udział większościowy ma Zygmunt Solorz-Żak. Były minister skarbu państwa w rządzie Donalda Tuska został zastąpiony przez Adama Kłapsztę.

"17 czerwca 2016 roku pan Aleksander Grad, w związku z nowymi planami zawodowymi, złożył rezygnację z funkcji prezesa zarządu i członka zarządu spółki" - czytamy w komunikacie.

Giełda zareagowała na tę informację 2,4-procentowym wzrostem kursu akcji.

bDIcGamv

Notowania tygodniowe akcji ZE PAK

Człowiek Tuska

Aleksander Grad był ministrem skarbu państwa przez cztery lata, od 2007 do 2011 roku, czyli przez całą pierwszą kadencję rządu Donalda Tuska. W 2012 roku zrzekł się mandatu poselskiego, żeby zasiąść na stanowisku prezesa spółki, która miała się zająć budową elektrowni jądrowej w ramach holdingu PGE: PGE Energia Jądrowa i PGE EJ 1.

Wkrótce po tym przez media przetoczyły się informacje o ogromnych zarobkach prezesa - mówiono o kwocie 110 tysięcy złotych. Elektrownia jądrowa nie wyszła zresztą nawet poza fazę planów.

bDIcGamB

W 2014 roku Grad został wiceprezesem Tauron Polska Energia i odszedł stamtąd po ostatnich wyborach parlamentarnych, znajdując ostatecznie zajęcie w lutym bieżącego roku jako prezes ZE PAK, w której prawie 52 proc. akcji ma Zygmunt Solorz-Żak.

Sytuacja w ZE PAK była ciężka i jak zaznaczał Grad bez systemowych działań ze strony państwa przywrócenie jej trwałej rentowności nie wchodzi w grę. Pierwszy rok obrotowy, który skończył się jeszcze przed kadencją Grada dla spółki oznaczał gigantyczną stratę 1,9 mld zł (spółka przeprowadziła odpisy na utratę wartości aktywów), czyli dwa razy tyle ile spółce udało się wypracować w ciągu poprzednich czterech lat.

Prezes wskazywał, że powodem był spadek rentowności przerobu węgla brunatnego, który przez opłaty środowiskowe stał się droższym paliwem niż węgiel kamienny. Grad wskazywał, że zadanie będzie trudne. Być może to jest powodem, że rezygnuje ze stanowiska po zaledwie czterech miesiącach pracy, ale możliwe że i to, że z racji swoich powiązań politycznych z Platformą Obywatelską stałby na drodze ewentualnej pomocy państwa dla przeżywającej trudności elektrowni.

Zarobek 150 tysięcy miesięcznie

Spółka nie podała w raporcie za pierwszy kwartał ile pan prezes zarabiał, ale z porównania z odwołaną w październiku ubiegłego roku Katarzyną Muszkat, można oczekiwać, że była to kwota 150 tysięcy miesięcznie. W trakcie czterech miesięcy prezes Grad wzbogacił się więc o około 600 tysięcy złotych

bDIcGamC

Spółce i tak udało się ostatnio oszczędzić na zarządzie. Grad objął obowiązki dopiero w lutym i być może dlatego koszty zarządu i rady nadzorczej były o 0,7 mln zł mniejsze niż rok wcześniej i wyniosły 2,2 mln zł.

Nowy prezes poszukiwany

Rada nadzorcza spółki rozpoczęła procedurę wyboru nowego prezesa.

"Do czasu zakończenia tej procedury rada nadzorcza powierzyła kierowanie pracami zarządu panu Adamowi Kłapszcie wiceprezesowi zarządu spółki, który od dnia 17 czerwca 2016 jest pełniącym obowiązki prezesa zarządu" - czytamy dalej.

bDIcGamD

Adam Kłapszta jest wiceprezesem ZE PAK od 8 kwietnia 2016 r.

Grupa ZE PAK, w której Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin jest spółką dominującą, prowadzi działalność obejmującą wydobycie węgla brunatnego, jak również wytwarzanie oraz sprzedaż energii elektrycznej i ciepła. Aktywa wytwórcze Grupy obejmują cztery elektrownie opalane węglem brunatnym (Pątnów II, Pątnów I, Adamów i Konin) oraz blok opalany biomasą. Grupa, pod względem ilości wytwarzanej energii elektrycznej, jest piątym wytwórcą w Polsce z udziałem wynoszącym około 7% w krajowym rynku wytwarzania energii elektrycznej. Spółka jest notowana na GPW od 2012 r.

bDIcGamW
energetyka
spółka dnia
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(13)
WODNIK
5 lata temu
PAN GRAD BOI SIĘ PRACY U PRYWATNEGO WŁAŚCICIELA.TAM TRZEBA WYKAZAĆ SIĘ WYNIKAMI.A Z TYMI BYŁO RÓŻNIE.TO NIE JEST RZĄDOWE ELDORADO.NIC SIE NIE ROBI A KASA PŁYNIE.
katon
5 lata temu
To on jeszcze nie siedzi?
czytelnik
5 lata temu
Za prywatyzację tej kopalni czeka go odsiadka. Sprzedali ją za połowę wartości (ca. 144mln) podczas gdy ona była rentowna i przynosiła zyski. Na dodatek Grad został w niej prezesem, przeciez to śmierdzi na odległość!
bDIcGamX
sir
5 lata temu
Grad to wielki fachowiec. Niedawno urządził w Polsce "gradobicie".
do KOD-u masz...
5 lata temu
i ten "rzymski" profil!. Od razu widać rasę i POziom intelektualny szybujący z prędkością rakiety V-2.