Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

Europejczycy chcą rezygnacji ze zmian czasu. Decyzja podjęta

0
Podziel się:

Komisja Europejska opublikowała wstępne wyniki publicznych konsultacji w sprawie ustaleń dotyczących czasu letniego w Europie, z których wynika, że 84% respondentów opowiada się za zlikwidowaniem przeprowadzanej co pół roku zmiany czasu.

Europejczycy chcą rezygnacji ze zmian czasu. Decyzja podjęta
(Brian/CC/Flickr)

Komisja Europejska opublikowała wstępne wyniki publicznych konsultacji w sprawie ustaleń dotyczących czasu letniego w Europie. Wynika z nich, że 84 proc. Europejczyków opowiada się za zlikwidowaniem przeprowadzanej co pół roku zmiany czasu.

"W ramach trwających od 4 lipca do 16 sierpnia 2018 r. konsultacji internetowych wpłynęło 4,6 mln odpowiedzi od respondentów ze wszystkich 28 państw członkowskich. Jest to największa liczba odpowiedzi uzyskanych w historii konsultacji publicznych Komisji. Wstępne wyniki wskazują, że 84 proc. respondentów opowiada się za zlikwidowaniem przeprowadzanej co pół roku zmiany czasu" - podała KE.

- Miliony Europejczyków skorzystało z naszych konsultacji publicznych, aby dobitnie wyrazić swoją opinię. Przesłanie jest jasne: 84 proc. nie chce już przestawiać zegarków. Przejdziemy zatem do działania i przygotujemy wniosek ustawodawczy do Parlamentu Europejskiego i Rady, które następnie wspólnie podejmą decyzję - powiedziała komisarz ds. transportu Violeta Bulc.

Wstępne wyniki wskazują również, że dla ponad trzech czwartych (76 proc.) respondentów przechodzenie z czasu letniego na czas zimowy i z zimowego na letni jest doświadczeniem "bardzo negatywnym" albo "negatywnym".

Respondenci uznali, że za zniesieniem zmiany czasu przemawiają względy związane z negatywnym wpływem na zdrowie, wypadkami drogowymi lub brakiem oszczędności energii.

"Ostateczne wyniki konsultacji publicznych zostaną opublikowane w ciągu najbliższych tygodni. Komisja przedstawi teraz Parlamentowi Europejskiemu i Radzie wniosek mający na celu zmianę obecnych ustaleń dotyczących zmiany czasu" - podała Komisja Europejska.

Długa historia

KE przypomina, że większość państw członkowskich UE ma długą historię ustaleń dotyczących zmiany czasu - wiele z nich sięga czasów pierwszej i drugiej wojny światowej lub kryzysu naftowego lat 70-tych.

W latach 80. Unia Europejska zaczęła stopniowo przyjmować przepisy, na podstawie których wszystkie państwa członkowskie zgodziły się na wprowadzenie jednolitej zmiany czasu i położenie kresu rozbieżnościom. Od 1996 r. wszyscy Europejczycy przestawiają swoje zegary o godzinę do przodu w ostatnią niedzielę marca i o jedną godzinę do tyłu w ostatnią niedzielę października.

Zobacz także: Czy zmiana czasu ma sens?

Celem przepisów unijnych nie była harmonizacja systemu czasu w UE, a rozwiązanie problemów - w szczególności w sektorach transportu i logistyki - wynikających z nieskoordynowanego przeprowadzania zmiany czasu w ciągu roku.

"Równolegle do systemu czasu letniego w Unii Europejskiej państwa członkowskie stosują trzy różne strefy czasowe. Decyzja w sprawie czasu standardowego leży w kompetencjach krajowych" - podsumowała KE.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez: dziejesie.wp.pl

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)