Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

ZUS sięga po majątki rektorów prywatnych uczelni. Tak ściąga 86 mln zł zaległych składek

ZUS przez lata nie był w stanie wyegzekwować składek, jakich za pracowników nie płaciły prywatne uczelnie. Powód? Brak majątku uczelni, który można by zająć. Zakład postanowił podjąć radykalne kroki i zająć prywatne majątki władz uczelni.

Podziel się
Dodaj komentarz
Od kilkunastu lat uczelniom prywatnym ubywa studentów. Wiele z nich oszczędza na składkach ZUS.

Jak pisze "Gazeta Wyborcza", długi wobec ZUS-u mają już 184 prywatne uczelnie wyższe. Najbardziej zadłużona jest jedna z warszawskich uczelni, która od 2001 roku nie przelała 14 mln zł składek.

ZUS od lat wysyła pisma do zadłużonych uczelni, proponuje rozłożenie długu na raty, ale bez skutku. - W przypadku niektórych uczelni taka korespondencja trwa już kilku lat. I nic nie daje, dlatego zdecydowaliśmy się na bardziej radykalne kroki - mówi gazecie Agata Wiśniewska-Półtorak, dyrektor departamentu realizacji dochodów centrali ZUS.

Wideo: Bartłomiej Misiewicz skończył studia. Politycy złożyli mu życzenia

Gdy firma zalega ze składkami i nie wykazuje chęci uregulowania swojego zadłużenia, ZUS wchodzi na jej majątek. W przypadku prywatnych uczelni okazuje się to niemożliwe. Dlaczego? Zazwyczaj nie mają żadnego majątku - sale wykładowe wynajmują, a sprzęt mają w leasingu.

Co więcej, prawo nie daje ZUS-owi możliwości wystąpienia o upadłość uczelni, co ich właścicielom daje poczucie bezkarności. Stąd pomysł na radykalne kroki. ZUS tłumaczy gazecie, że Ordynacja podatkowa, przewiduje odpowiedzialność osób zarządzających firmą za powstałe podczas pełnienia obowiązków zobowiązania.

Oznacza to, że ZUS zacznie zajmować domy, samochody i inne składniki majątku władz uczelni, jeśli te nie zaczną regulować swoich długów. Dodatkowo ZUS przejmie wierzytelności ich studentów - zamiast płacić zaległy czynsz uczelni, będą swój dług przelewać na konto Zakładu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: składki zus, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze, wiadomości managera
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-09-2018

edZaległości wobec zus mają również kopalnie ,huty , stocznie jakoś jak prywatne to można zgnoić jak państwowe to umorzenia ,taka to wybiórcza … Czytaj całość

18-09-2018

AlaA może by wreszcie sięgnąć po majątki sędziów, prokuratorów ,i całej tej uprzywilejowanej ( nie wiem dlaczego) kasty??????!!!!!!!!

18-09-2018

xyzNareszcie złodziejstwo bedzie rozliczone ,PO nic nie robiło bo to byli kolesie lub ich klakierzy

Rozwiń komentarze (26)