ZUS sięga po majątki rektorów prywatnych uczelni. Tak ściąga 86 mln zł zaległych składek

ZUS sięga po majątki rektorów prywatnych uczelni. Tak ściąga 86 mln zł zaległych składek

Od kilkunastu lat uczelniom prywatnym ubywa studentów. Wiele z nich oszczędza na składkach ZUS.
Od kilkunastu lat uczelniom prywatnym ubywa studentów. Wiele z nich oszczędza na składkach ZUS.

ZUS przez lata nie był w stanie wyegzekwować składek, jakich za pracowników nie płaciły prywatne uczelnie. Powód? Brak majątku uczelni, który można by zająć. Zakład postanowił podjąć radykalne kroki i zająć prywatne majątki władz uczelni.

Jak pisze "Gazeta Wyborcza", długi wobec ZUS-u mają już 184 prywatne uczelnie wyższe. Najbardziej zadłużona jest jedna z warszawskich uczelni, która od 2001 roku nie przelała 14 mln zł składek.

ZUS od lat wysyła pisma do zadłużonych uczelni, proponuje rozłożenie długu na raty, ale bez skutku. - W przypadku niektórych uczelni taka korespondencja trwa już kilku lat. I nic nie daje, dlatego zdecydowaliśmy się na bardziej radykalne kroki - mówi gazecie Agata Wiśniewska-Półtorak, dyrektor departamentu realizacji dochodów centrali ZUS.

Wideo: Bartłomiej Misiewicz skończył studia. Politycy złożyli mu życzenia

 

 

Gdy firma zalega ze składkami i nie wykazuje chęci uregulowania swojego zadłużenia, ZUS wchodzi na jej majątek. W przypadku prywatnych uczelni okazuje się to niemożliwe. Dlaczego? Zazwyczaj nie mają żadnego majątku - sale wykładowe wynajmują, a sprzęt mają w leasingu.

Co więcej, prawo nie daje ZUS-owi możliwości wystąpienia o upadłość uczelni, co ich właścicielom daje poczucie bezkarności. Stąd pomysł na radykalne kroki. ZUS tłumaczy gazecie, że Ordynacja podatkowa, przewiduje odpowiedzialność osób zarządzających firmą za powstałe podczas pełnienia obowiązków zobowiązania.

Oznacza to, że ZUS zacznie zajmować domy, samochody i inne składniki majątku władz uczelni, jeśli te nie zaczną regulować swoich długów. Dodatkowo ZUS przejmie wierzytelności ich studentów - zamiast płacić zaległy czynsz uczelni, będą swój dług przelewać na konto Zakładu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Już 19 września premiera książki pt. Łowcy z kotłowni. Dziki świat finansowych naciągaczy. Książka dostępna jest w przedsprzedaży w księgarniach internetowych

Czytaj także
Polecane galerie
Slavo
2018-10-01 19:06
Student podpisał umowę z uczelnią a nie z ZUSem i nie ma obowiązku przelewać do ZUSu czesnego. To problem ZUSu jak tą kasę ściągnąć, a nie studenta
reksio
2018-09-19 08:37
Jaka ,,uczelnia" takie płatności składek zus-u. Te Akademie Pana Kleksa robią kasę a młodzieży krzywdę.
k
2018-09-18 20:37
o, aula instytutu chemii ujk! a zdjęcie bez podpisu :P
Pokaż wszystkie komentarze (26)