Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|

ZUS sięga po majątki rektorów prywatnych uczelni. Tak ściąga 86 mln zł zaległych składek

26
Podziel się:

ZUS przez lata nie był w stanie wyegzekwować składek, jakich za pracowników nie płaciły prywatne uczelnie. Powód? Brak majątku uczelni, który można by zająć. Zakład postanowił podjąć radykalne kroki i zająć prywatne majątki władz uczelni.

Od kilkunastu lat uczelniom prywatnym ubywa studentów. Wiele z nich oszczędza na składkach ZUS.
Od kilkunastu lat uczelniom prywatnym ubywa studentów. Wiele z nich oszczędza na składkach ZUS.

Jak pisze "Gazeta Wyborcza", długi wobec ZUS-u mają już 184 prywatne uczelnie wyższe. Najbardziej zadłużona jest jedna z warszawskich uczelni, która od 2001 roku nie przelała 14 mln zł składek.

ZUS od lat wysyła pisma do zadłużonych uczelni, proponuje rozłożenie długu na raty, ale bez skutku. - W przypadku niektórych uczelni taka korespondencja trwa już kilku lat. I nic nie daje, dlatego zdecydowaliśmy się na bardziej radykalne kroki - mówi gazecie Agata Wiśniewska-Półtorak, dyrektor departamentu realizacji dochodów centrali ZUS.

Zobacz także: Wideo: Bartłomiej Misiewicz skończył studia. Politycy złożyli mu życzenia

Gdy firma zalega ze składkami i nie wykazuje chęci uregulowania swojego zadłużenia, ZUS wchodzi na jej majątek. W przypadku prywatnych uczelni okazuje się to niemożliwe. Dlaczego? Zazwyczaj nie mają żadnego majątku - sale wykładowe wynajmują, a sprzęt mają w leasingu.

Co więcej, prawo nie daje ZUS-owi możliwości wystąpienia o upadłość uczelni, co ich właścicielom daje poczucie bezkarności. Stąd pomysł na radykalne kroki. ZUS tłumaczy gazecie, że Ordynacja podatkowa, przewiduje odpowiedzialność osób zarządzających firmą za powstałe podczas pełnienia obowiązków zobowiązania.

Oznacza to, że ZUS zacznie zajmować domy, samochody i inne składniki majątku władz uczelni, jeśli te nie zaczną regulować swoich długów. Dodatkowo ZUS przejmie wierzytelności ich studentów - zamiast płacić zaległy czynsz uczelni, będą swój dług przelewać na konto Zakładu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(26)
Slavo
5 lata temu
Student podpisał umowę z uczelnią a nie z ZUSem i nie ma obowiązku przelewać do ZUSu czesnego. To problem ZUSu jak tą kasę ściągnąć, a nie studenta
reksio
5 lata temu
Jaka ,,uczelnia" takie płatności składek zus-u. Te Akademie Pana Kleksa robią kasę a młodzieży krzywdę.
k
5 lata temu
o, aula instytutu chemii ujk! a zdjęcie bez podpisu :P
marta
5 lata temu
bardzo dobrze teraz trzeba zacząć zabierać majątki zarządom koplań......
ds
5 lata temu
[QUOTE] Dodatkowo ZUS przejmie wierzytelności ich studentów - zamiast płacić zaległy czynsz uczelni, będą swój dług przelewać na konto Zakładu. [/QUOTE] Co autor miał na myśli? Czy autor wie w ogóle o czym pisze?
...
Następna strona