Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Chińska sonda z sukcesem wylądowała na Księżycu

0
Podziel się:

Po prawie czterech dekadach od pierwszego kroku Armstronga na Księżycu, Chiny z sukcesem przeprowadziły tam pierwsze w historii miękkie lądowanie swojej sondy kosmicznej.

Sobotnie lądowanie to najnowsze osiągnięcie w ambitnym programie chińskiego rządu, zmierzającym do postawienia na Księżycu chińskiego astronauty.

Bezzałogowy Chang'e 3 dotknął powierzchni najbliższego sąsiada Ziemi po trwającym 12 minut lądowaniu.

Sonda wyniosła w kosmos sześciokołowy jeździk "Yutu", inaczej nazywany "Jade Rabbit". Po wylądowaniu na płaskiej, skierowanej ku Ziemi powierzchni i po trwającej osiem godzin operacji, jeździk został odłączony od sądy i rozpoczął swoją trzymiesięczną eksplorację satelity.

Chiny wysłały w przestrzeń kosmiczną swojego pierwszego taikonautę w 2003 roku i stały się wtedy trzecim krajem, który zaczął niezależnie od innych realizować loty kosmiczne.

Chińska sonda z sukcesem wylądowała na Księżycu

Po prawie czterech dekadach od pierwszego kroku Armstronga na Księżycu, Chiny z sukcesem przeprowadziły tam pierwsze w historii miękkie lądowanie swojej sondy kosmicznej. Sobotnie lądowanie to najnowsze osiągnięcie w ambitnym programie chińskiego rządu, zmierzającym do postawienia na Księżycu chińskiego astronauty. Bezzałogowy Chang'e 3 dotknął powierzchni najbliższego sąsiada Ziemi po trwającym 12 minut lądowaniu. Sonda wyniosła w kosmos sześciokołowy jeździk "Yutu", inaczej nazywany "Jade Rabbit". Po wylądowaniu na płaskiej, skierowanej ku Ziemi powierzchni i po trwającej osiem godzin operacji, jeździk został odłączony od sądy i rozpoczął swoją trzymiesięczną eksplorację satelity. Chiny wysłały w przestrzeń kosmiczną swojego pierwszego taikonautę w 2003 roku i stały się wtedy trzecim krajem, który zaczął niezależnie od innych realizować loty kosmiczne.

liveinfo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)