Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Egipt podtrzymuje wyroki śmierci dla 180 islamistów

0
Podziel się:

Egipski sąd podtrzymał w sobotę wydane wyroki śmierci dla ponad 180 domniemanych islamistów, w tym na lidera Bractwa Muzułmańskiego....

Egipt podtrzymuje wyroki śmierci dla 180 islamistów
bEJULZjF

Egipski sąd podtrzymał w sobotę wydane wyroki śmierci dla ponad 180 domniemanych islamistów, w tym na lidera Bractwa Muzułmańskiego. Jest to jeden z największych masowych wyroków śmierci wydanych w Egipcie w ostatnim czasie. Prawnicy zbojkotowali otwarcie procesu, który rozpoczął się 25 marca. Chcieli w ten sposób zademonstrować swoje niezadowolenie z tego, że sędzia Said Youssef, który przewodniczył obradom, już wcześniej wydał masowy wyrok śmierci. Miesiąc po tamtej sesji, sędzia skazał na śmierć 683 osoby, w tym Wielkiego Przewodnika Bractwa Muzułmańskiego, Mohammeda Badie. Proces jest skutkiem ataku na posterunek policji, do którego doszło 14 sierpnia ubiegłego roku, w mieście El-Adwa, niedaleko Miny na południu kraju. W ataku tym zginął jeden oficer policji i jeden cywil. Wyroki śmierci wywołały międzynarodowe oburzenie i poddały w wątpliwość niezależność władzy sądowniczej w Egipcie. Przedstawiciele obrony twierdzą, że na śmierć skazano teraz 183 osoby, cztery osoby uniewinniono, a uwięziono 496.
Zarzuty obejmowały różny zakres przestępstw, od sabotażu, przez terroryzowanie mieszkańców, po morderstwa. Jest to już drugi wyrok śmierci dla Badiego, któremu sąd stawia wiele różnych zarzutów związanych z falą przemocy, która ogarnęła kraj po obaleniu Mursiego. Wojsko odsunęło od władzy pierwszego lidera państwa, wyłonionego w drodze demokratycznych wyborów, w czerwcu ubiegłego roku. Do przewrotu doszło wtedy w wyniku masowych protestów obywateli, domagających się jego ustąpienia. Kamal Aly, Prawnik Najwyższego Przewodnika Bractwa Muzułmańskiego, Mohammeda Badie: Spodziewaliśmy się takiego wyroku, skoro wszystkie te rozprawy są upolitycznione. Najib Sonousy, Krewny jednego z oskarżycieli: To jest wspaniały wyrok. Niech żyje prezydent Egiptu (Abdel-Fattah) el-Sissi i niech żyje sprawiedliwość!

bEJULZki
polityka
liveinfo
KOMENTARZE
(0)