Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Krzysztof Janoś
Krzysztof Janoś
|

Elektrownia atomowa w Polsce. Spalanie węgla może być bardziej niebezpieczne

0
Podziel się

- Skutki awarii w Fukushimie w przypadku elektrowni konwencjonalnej mogłyby być dużo bardziej tragiczne - przekonuje Jacek Faltynowicz, prezes Elektrobudowy SA.

Elektrownia atomowa w Polsce. Spalanie węgla może być bardziej niebezpieczne
(money.pl)
bDXBSEzV

Elektrobudowa SA liczy na swój udział w budowie pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Jej prezes Jacek Faltynowicz w wywiadzie dla Money.pl przekonuje, że do czasu kiedy ostateczna decyzja będzie po stronie polityków może pojawić się problem z terminowym rozpoczęciem prac w 2020 roku. Nie spodziewa się jednak protestów również dlatego, że w jego ocenie obecne normy bezpieczeństwa sprawiają, że to bezpieczna technologia. - Skutki awarii w Fukushimie w przypadku elektrowni konwencjonalnej mogłyby być dużo bardziej tragiczne - przekonuje Jacek Faltynowicz.

Elektrobudowa tworzy część elektryczną szóstej już elektrowni atomowej. Wcześniej firma korzystała z technologii rosyjskiej, ale ostatnie zlecenia dotyczą już nowoczesnych rozwiązań, dlatego jej prezes jest dobrej myśli w perspektywie inwestycji atomowych w Polsce. - Mamy wszystkie niezbędne certyfikaty, kompetentną kadrę, przeszkolonych kierowników projektów, a przede wszystkim znamy skomplikowaną „papierologię”, która temu towarzyszy - przekonuje Jacek Faltynowicz.

Jako ocenia prezes Elektrobudowy do czasu kiedy ostateczna decyzja będzie po stronie polityków może być problem z terminowym rozpoczęciem prac. Zwraca również uwagę, że jest ona niezwykle trudna ze względów ekonomicznych i środowiskowych.

bDXBSEzX

- Oczywiście jest to po części decyzja rządzących, ale nie w tak dużym stopniu, jak to się powszechnie wydaje - przekonuje Faltynowicz, który zaznacza, że bardziej istotne są wyliczenia na całe dekady. - Przeprowadzenie kalkulacji uwzględniającej przyszłe 80 lat jest niemożliwe, nikt tego nie będzie potrafił zrobić. Podobnie jak jeszcze 30 lat temu nie byliśmy w stanie przewidzieć tego co najbardziej istotne we współczesnym świecie.

Prezes Faltynowicz nie spodziewa się jednak, by w polskich warunkach protesty mieszkańców przy proponowanych lokalizacjach stanowiły znaczące utrudnienie. Również i dlatego, że w jego ocenie skutki tsunami, które nawiedziło Japonię i uszkodziło elektrownie w Fukushimie mogłyby być w przypadku siłowni konwencjonalnej bardziej tragiczne.

Czytaj więcej

bDXBSEAd
bDXBSEAy
KOMENTARZE
(0)