Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Łukasz Pałka
|

Prezes GPW stawia nie tylko na akcje. Chce rozwinąć rynek obligacji i towarów

0
Podziel się

Paweł Tamborski w rozmowie z Money.pl komentuje założenia nowej strategii warszawskiej giełdy.

Paweł Tamborski, prezes GPW
Paweł Tamborski, prezes GPW (Andrzej Hulimka/REPORTER)
bDHLmvSd

- _ Każda z firm naszego regionu chcąca wejść na giełdę powinna brać Warszawę pod uwagę _- twierdzi Paweł Tamborski, prezes Giełdy Papierów Wartościowych w rozmowie z Money.pl, przekonując, że strategicznym dla niego krajem wciąż pozostaje Ukraina.

Prezes warszawskiej giełdy w rozmowie z Money.pl zapewnia, że GPW będzie realizować nową strategię, która zakłada, że warszawski parkiet ma być giełdą pierwszego wyboru, zarówno dla spółek, jak również dla inwestorów kupujących ich akcje.

bDHLmvSf

- _ Mamy całą listę potencjalnych emitentów, którzy rozważają transakcje na rynku kapitałowym. Naszym strategicznym kierunkiem jest Ukraina, chociaż jest to teraz trudne. To także kraje sąsiedzkie, jak Czechy, Węgry, Rumunia _ - wylicza Paweł Tamborski w rozmowie z Money.pl.

Podkreślił jednak, że warszawska giełda skupi się nie tylko na rozwoju rynku akcji, ale również obligacji korporacyjnych. Jego zdaniem rynek Catalyst ma duży potencjał, m.in. dlatego, że fundusze emerytalne coraz częściej będą szukać ciekawych możliwości inwestowania w tego typu papiery. Dodaje jednak, że na razie rynek Catalyst wciąż jest _ nie do końca rozwinięty _. Prezes GPW stawia też na rozwój rynku towarowego, handlu instrumentami opartymi o ceny gazu i elektryczności.

Zapytany o dywidendę, którą GPW zaproponuje posiadaczom akcji GPW za ubiegły rok, wskazał, że chciałby, by wyniosła ona 2,60 złotego na akcję.

Zarząd warszawskiej GPW ogłosił nową strategię pod koniec października ubiegłego roku. Zakłada ona podwojenie w 2020 roku wyniku EBITDA ze 144 milionów złotych w 2013 roku. GPW zakłada też 7-procentowy średnioroczny wzrost przychodów. GPW liczy również na to, że do końca 2020 roku na rynku głównym GPW będzie notowanych około 550 spółek. Obecnie jest ich 471.

bDHLmvSl

- _ Zależy nam na tym, by grupa działała w sposób zintegrowany. Widzimy duży potencjał synergii kosztowych i przychodowych. Problemem jest niska płynność. Inwestorzy szukają nowych rynków, dlatego nasz rynek powinien być bardziej przyjazny dla uczestników i odporny na konkurencję _ - powiedział prezes GPW podczas prezentacji nowej strategii pod koniec października.

Wynik netto Grupy GPW za pierwsze dziewięć miesięcy ubiegłego roku wyniósł 88 milionów złotych w porównaniu do 85 milionów złotych w pierwszych dziewięciu miesiącach 2013 roku. Oznacza to wzrost o 3,5 procent. Publikacja pełnego raportu za 2014 rok jest zaplanowana na 24 lutego 2015 roku.

Czytaj więcej w Money.pl

bDHLmvSG
business news
giełda
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)