Notowania

att
21.06.2013 10:10

Spółka dnia: Co czeka chemicznego giganta w tym roku?

Kurs od stycznia poszedł w górę o ponad 40 procent. Jest szansa na dalsze wzrosty?

Podziel się
Dodaj komentarz
(materiały prasowe)

Dostęp do europejskiego rynku zbytu oraz wydłużenie linii produktowej to dla Rosjan tylko niektóre korzyści, które wynikałyby z ewentualnego przejęcia Azotów, mówi w rozmowie z Money.pl Andrzej Skolmowski. Wiceprezes grupy zdradza również, jaki to będzie rok dla chemicznego giganta.

*Money.pl: Na początku miesiąca dowiedzieliśmy się od Walentiny Matwijenko, przewodniczącej Rady Federacji, że Polska stworzyła bariery polityczne przed rosyjskimi firmami, które są zainteresowane zakupem Azotów. To prawda? *

Andrzej Skolmowski, wiceprezes Grupy Azoty: Pytania dotyczące polityki lub geopolityki musi pan kierować do odpowiednich instytucji państwowych. My ewentualne przejęcie analizujemy pod kątem biznesowym, rozmawiamy o skutkach i zagrożeniach dla Azotów lub wpływie na sektor chemiczny w Polsce i nasze bezpośrednie otoczenie.

*Dlaczego rosyjskiemu Acronowi opłaca się kupić Azoty? *

Byłoby to przede wszystkim wydłużenie ich łańcucha produktowego. Dałoby to im dostęp do europejskiego rynku zbytu. Do tego dochodzą kwestie związane z konkurencją lub cenami gazu. Rosjanie mieliby też wiele wartościowych aktywów do przejęcia.

*Boicie się, że Acron zaproponuje stawkę, która skusi Skarb Państwa i ten sprzeda swoje udziały? *

To nie jest kwestia obaw, strachu lub jakichkolwiek innych emocji. Tu chodzi tylko i wyłącznie o biznes i tylko pod tym kątem nieustannie to analizujemy. Obecnie stworzyliśmy warunki rozwoju i zwiększania stopy zwrotu naszym akcjonariuszom, którzy wspierają naszą strategię.

*Skarb Państwa do dobry akcjonariusz? *

Oczywiście! Zwłaszcza oceniając wsparcie przez Skarb naszej strategii. Oceniając akcjonariat możemy oceniać po głosowaniach. Ostatnio były one kluczowe, strategiczne dla rozwoju grupy i uzyskały poparcie. Akcjonariat jest stabilny i gwarantuje realizację opublikowanej i przejętej strategii działania.

*Czy przypomina Pan sobie jakieś uchwały, o które wnioskował Skarb Państwa i były korzystne dla Azotów? *

Akcjonariusze bardzo rzadko występują z inicjatywami, które są związane z realizacją strategii. Częściej są to decyzje personalne w tym powołanie członków Rady, ale nie zamierzam tego komentować ponieważ jest to jedno z oczywistych uprawnień akcjonariuszy.

Możemy raczej przeanalizować ilość, jakość głosowań i skalę poparcia, jakie uzyskaliśmy. Weźmy na przykład walne z 14 lipca 2012 roku, na którym poprosiliśmy akcjonariuszy o poparcie naszego wniosku o podwyższenie kapitału i konsolidację z Puławami. W tej kluczowej sprawie uzyskaliśmy znaczące poparcie.

*A jak głosują Rosjanie? Prezes Jerzy Marciniak w ostatniej rozmowie mówił, że w kwestiach kluczowych dla działalności spółki, nie blokują uchwał. *

Biorąc pod uwagę kilka ostatnich walnych, to były one nieco burzliwe. Ale w żaden sposób zarząd nie chce wchodzić w ocenę akcjonariatu. Możemy oceniać tylko przez pryzmat wsparcia i realizacji strategii.

Notowania Azotów do początku roku Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

*Jak to będzie rok dla Azotów? *

Czeka nas ciężka praca wewnętrzna. To będzie definiowanie modelu organizacyjnego, kształtu grupy, redefinicja niektórych projektów inwestycyjnych. Jeśli chodzi o sprzedaż, to myślę że będzie to nie najgorszy rok w nawozach i nieco trudniejszy w części chemicznej.

Czytaj więcej w Money.pl
Raiffeisen tnie rekomendację dla Grupy Azoty Analitycy Raiffeisena obniżyli rekomendację Grupy Azoty do "trzymaj" z "kupuj".
Będzie komisja śledcza w sprawie Azotów? Informacje na temat lobbowania przez Bieleckiego - według gazety - mają znajdować się w raporcie b. szefa ABW Krzysztofa Bondaryka.
PiS "smutne", bo rząd oddaje Azoty Tarnów _ Smutne jest to, że obecnie rządzący, premier Donald Tusk, po cichu, za plecami, oddają Azoty Rosjanom, a więc narażają interesy Rzeczypospolitej Polskiej na szwank - _ twierdzi Błaszczak.
Tagi: att, ludzie, business news, spółka dnia, giełda, wiadomości, gospodarka, manager, najważniejsze, wywiady, marketing i zarządzanie, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz