Wprowadzenie euro w Polsce. "Jesteśmy nieprzygotowani"

Wprowadzenie euro w Polsce. "Jesteśmy nieprzygotowani"

Fot. Krzysztof Jastrzebski/East News

Jerzy Hausner poprze dalsze obniżki stóp procentowych, gdy inflacja spadnie poniżej 1,5 proc. Członek Rady Polityki Pieniężnej mówił w radiowej Trójce również o tym, że debata na temat przyjęcia przez Polskę euro musi być dyskusją o stanie gospodarki, a nie o terminie przyjęcia waluty.

aktualizacja: 9:41

Według ekonomisty z Rady Polityki Pieniężnej, który gościł w radiowej Trójce, wszelkie spekulacje na temat daty są nieodpowiedzialne. - Debata o euro musi być debatą o konkurencyjności polskiej gospodarki, a nie o dacie. Według mnie dotychczas było to właśnie żonglowanie datą, do tego nieprzemyślane. Mam przy tym wrażenie, że ci, którzy żonglowali datą, zaniechali w ogóle rozmawiania z ludźmi na temat pozycji Polski w Unii Europejskiej. Ta dyskusja sprowadzała się do wyciągania pieniędzy - twierdzi ekonomista.Jerzy Hausner mówi, ze Polska powinna się zastanowić nad strategią w nowych warunkach w Unii Europejskiej. Chodzi o kształtujący się podział na kraje bardziej i mniej rozwinięte. Zdaniem ekonomisty wejście do strefy euro jest najlepsze dla polskiej gospodarki, ale pod warunkiem, że podejmiemy reformy strukturalne, które uczynią gospodarkę konkurencyjną.

- W przeciwnym razie byłbym przeciwny wchodzeniu do strefy euro. Więc to jest strategiczny wybór i o tym trzeba rozmawiać - mówi Jerzy Hausner. Zdaniem ekonomisty, kilka lat temu byliśmy lepiej przygotowani do wejścia do strefy euro, niż teraz.

Odnosząc się do stóp procentowych Hausner podkreślił, że do tej pory RPP obniżała je już trzykrotnie o 75 pkt. baz. i wciąż jest zorientowana na łagodzenie polityki pieniężnej. Ekonomista nie wykluczył, że konieczność cięcia może zajść, ale należy "ważyć" wszystkie argumenty. - Znam osoby, które mówią, że (przy niskich stopach - red.) nie opłaca się oszczędzać. Wzywanie do łagodzenia polityki, w sytuacji, gdy to robimy jest zaskakujące - powiedział Hausner.

Jerzy Hausner opowiedział się za obniżką stóp o 25 pkt. baz. w listopadzie i grudniu. Jak zagłosuje następnym razem? - Obniżanie stóp procentowych jest wtedy uzasadnione, gdy inflacja spadnie poniżej dolnego progu celu inflacyjnego, czyli 1,5 proc. Wtedy będę za dalszą obniżką stóp procentowych - powiedział członek Rady Polityki Pieniężnej.

Czytaj więcej w Money.pl
Oto plany prezydenta - nieoficjalnie!
Strategia polityki rodzinnej i plan ws. integracji ze strefą euro - to niektóre z nowych inicjatyw prezydenta. W sprawach zagranicznych spodziewane jest m.in. ożywienie współpracy w Trójkącie Weimarskim i poprawa relacji z Litwą - wynika z nieoficjalnych informacji PAP.
"Merkel zbudowała Cameronowi pomost"
Kraje Eurolandu mogą rozwijać się tylko wtedy, gdy będą oferować produkty, na które jest popyt w skali globalnej.
Przystąpienie do strefy euro nie będzie łatwe
Minister finansów Jacek Rostowski powiedział, że Polska przystąpi do strefy euro wtedy, gdy będzie do tego naprawdę dobrze przygotowana.
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
52% milczącej Większości
79.191.44.* 2013-02-02 01:39
Ot i głupek. Co tu dużo mówić. Taki był od urodzenia tzn od czasu, gdy jako malutki asystent nosił ubranie za PROFESOREM kąpiącym się wieczorem w Błażejewku po zakończeniu dnia posiedzeń na Konferencji Katedr Polityki Gospodarczej, a szczytowanie głupoty przeżył jak wydał za rządów Belki swój raport o naprawie finansów publicznych.
Ręce opadają i tyle (to starszym) bo młodzi mają głupków w nosie i masowo jadą na "bandos"
opuszczając ten nasz nieszczęśliwy kraj.
Niezadowolony 222
88.220.95.* 2013-01-29 10:45
Obnniżkom stóp procentowych mówię stanowcze nie!
upperCUT
89.73.29.* 2013-01-29 10:31
Może by w końcu przestali wiecznie "debatować" tylko podjęli właściwe dla dobra gospodarki działania.O debatach mówią już wszędzie,że trzeba i trzeba...ale co z tego wynika?A euro lepiej w ogóle nie myśleć.
Zobacz więcej komentarzy (7)